Proces budowy
- Data dodania: 13 03 2015
- Kategoria: Poradnik
- Napisane przez Daniel Pająk
- Skomentuj jako pierwszy!
Strona w budowie zapraszamy wkrótce...
Strona w budowie zapraszamy wkrótce...
a. drewno sosnowe i świerkowe, klasy budowlanej C-24, suszone komorowo do wilgotności 14 - 18%, czterostronnie strugane;
- wersja letniskowa, konstrukcja - 5cm x 10cm,/6cm x 10cm
- wersja całoroczna, konstrukcja - 5cm x 15cm,/6cm x 16cm
b. środki impregnacyjne nakładane metodą zanurzeniową:
- zabezpieczenie przed korozją biologiczną -ADOLIT;
- środek bakterio i grzybobójczy - BORAMON;
- środek ogniochronny - FOBOS;
c. łączniki konstrukcji :
- sworznie, kołki i gwoździe wg PN;
d. tolerancja wymiarów:
- do 5mm na szerokości, długości i wysokości konstrukcji szkieletowej;
- dopuszczalne są naturalne, wzdłużne pęknięcia drewna;
a. deska klasy budowlanej K 21, suszona komorowo, o grubości 20mm lub 34mm, łączona na pióro i wpust lub na zamek, z zewnętrzną powierzchnią struganą;
b. impregnowanie i malowanie preparatami ŚNIEŻKA/TIKKURILA - w zależności od ustaleń z klientem:
- impregnat penetrujący – ŚNIEŻKA BEZBARWNY/VALTI BASE;
- grzybobójczy, konserwujący i impregnujący – ŚNIEŻKA KOLOR /VALTI COLOR;
c. zabezpieczenie ścian od strony zewnętrznej folia paroprzepuszczalna wiatroizolacyjną
d. dopuszczalne jest łączenie elewacji na długości ściany;
e. ubytki lub uszkodzenia drewna w czasie transportu usuwane są na miejscu montażu konstrukcji;
a. konstrukcja dachu jest przystosowywana pod pokrycia lekkie lub, w zależności od życzenia klienta, ciężkie;
b. pokrycia standardowe:
- "ONDULINE" - domy i domki letniskowe;
- pełne deskowanie i pokrycie papą - domy w wersji całorocznej;
- blachodachówka, jako opcja, po uzgodnieniach z klientem;
c. zabezpieczenie dachu od strony zewnętrznej folia paroprzepuszczalna wiatroizolacyjną
a. konstrukcja montowana jest do przygotowanego przez klienta podłoża w postaci odpowiednio rozstawionych bloczków betonowych(wersje letniskowe) lub płyty fundamentowej, za pomocą kotew rozporowych;
Architekci z Podhala, z którymi współpracujemy przy projektowaniu domów
Porównanie zalet i wad domów murowanych oraz domów budowanych w technologii lekkiego szkieletu drewnianego
Decyzja, że będziemy budować dom jest już za nami. Wśród pierwszych pytań, na które musimy sobie szybko odpowiedzieć, jest także i to: czy będzie to dom murowany czy drewniany? Aby ułatwić odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiamy zalety i wady obu technologii.
W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych większość domów zbudowanych jest w technologii lekkiego szkieletu drewnianego (wood frame). W Polsce dominują domy murowane z cegły, pustaków lub bloczków. Nawet na wsi stare domy drewniane zastąpiono murowanymi.
Dlaczego tak się dzieje, że w bogatych Stanach i Kanadzie ludzie mieszkają w domach z drewna, jakie dla nas - w większości zwolenników budownictwa murowanego - uchodzą za mało solidne? Czy mają szansę zmienić tę opinię domy drewniane budowane w technologii nazywanej amerykańską lub kanadyjską, których w Polsce przybywa od dziesięciu lat? Zależy to w jakiejś mierze od tego, jak zostaną przyjęte te pierwsze, a ponieważ początki zwykle bywają trudne, już teraz wiadomo, że obok udanych realizacji nietrudno znaleźć zwyczajne buble.
Pomijając jednak kwestie techniczne i poziom wykonawstwa, pamiętać należy, że czym innym jest dom w USA i Kanadzie, czym innym u nas. Tu i tam służą oczywiście do mieszkania. Ale tam dom jest czymś podobnym do samochodu: zmienia się go często, gdy rodzinie zaczyna się lepiej powodzić lub gdy w odległym o setki mil mieście któreś z małżonków znajduje atrakcyjniejszą pracę. My nie jesteśmy na razie tak mobilnym społeczeństwem, a i odległości u nas nie takie. W Polsce każdy prawie dom jest gniazdem rodzinnym dla wielu pokoleń.
Dlatego sądzę, że długo jeszcze technologia lekkiego szkieletu drewnianego nie stanie się dominującą w polskim budownictwie mieszkaniowym. Co oczywiście nie oznacza, że takich domów nie będzie się budowało znacznie więcej niż obecnie. Mają bowiem tę niepodważalną zaletę, że można je zbudować bardzo szybko, co może być najważniejszym atutem na perzykład dla tych, którzy budują dom za pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania.
Warto jeszcze podkreślić, że wbrew powszechnym opiniom pod względem trwałości poprawnie zbudowane i eksploatowane domy drewniane nie ustępują murowanym. Mój przyjaciel mieszka pod Nowym Jorkiem w takim domu zbudowanym w 1949 roku. Najpierw dom był nie ocieplony (bo tak się wtedy budowało). Drugi właściciel w latach sześćdziesiątych ocieplił go i obłożył oblicówką winylową (sidingiem). Przyjaciel odkupił ten dom pod koniec lat siedemdziesiątych, garaż zamienił na dodatkową sypialnię z garderobą i - dodając okna dachowe - zagospodarował poddasze. Wymienił też instalację grzewczą. Dom wygląda jak nowy. Takich domów jest w tym osiedlu kilkadziesiąt. Pięćdziesięcioletnich.
I jeszcze jedno: domami murowanymi będziemy tu nazywać - tak jak to się przyjęło nie tylko w Polsce - zarówno te, które w całości są murowane oraz mają żelbetowe stropy i stropodachy, jak i te, których dachy (a bardzo często i całe poddasza) wykonane są z drewna.
A tak na marginesie: ilość drewna potrzebna do wykonania tradycyjnej więźby dachowej w murowanym domu jest bardzo często niewiele mniejsza niż ilość drewna potrzebna do zbudowania całego domu o tej samej powierzchni w technologii lekkiego szkieletu. To uwaga dla tych, którzy są przeciwnikami domów drewnianych ze względów ekologicznych (że takie budowanie zagraża lasom). A teraz zapraszam do analizy zalet i wad obu technologii. Odpowiedź na postawione w tytule pytanie pozostawiam Państwu.
Jak zobaczą Państwo w porównaniu więcej miejsca zajął opis wad obu technologii niż ich zalet, ale jak twierdzi Wiesław Michnikowski w znanym dialogu z Edwardem Dziewoński - nieważne, ile można zarobić, ważne ile można stracić.
Wiesław Rudolf, Wydawnictwo Murator
Wychodząc na przeciw Waszym potrzebom i wymaganiom,
firma Płazdom oferuje Wam wykonanie ekologicznych, funkcjonalnych i tradycyjnych góralskich domów z bali i płazów.
Jesteśmy firmą rodzinną, w której doświadczenie jest przekazywane z pokolenia na pokolenie a nasze prace opieramy na sprawdzonej technologii z pod samych Tatr. Czytaj dalej...